Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Droga św. Jakuba

Prezentujemy polski odcinek Drogi św. Jakuba. Szlaku pielgrzymkowego prowadzącego do Camino de Santiago. Istniejący od ponad tysiąca lat szlak prowadzi przez całą Europę wieloma ścieżkami.

Opis

Droga św. Jakuba to wiele połączonych ze sobą szlaków pielgrzymkowych prowadzących przez całą Europę. Celem pielgrzymów maszerujących do Santiago de Compostella w Hiszpanii jest katedra św. Jakuba, gdzie znajduje się ciało świętego.

Drogę św. Jakuba można przemierzać pieszo, na rowerze lub konno. Trasa oznaczana jest charakterystycznym symolem „muszli św. Jakuba” lub żółtymi strzałkami. Przebiega ona przeważnie polnymi drogami, z dala od miast dając pątnikowi możliwość spokojnej modlitwy i refleksji. Pielgrzymkę przeważnie odbywa się indywidualnie lub w niewielkich grupach. Niektórzy podejmują się przejścia szlaku z Polski do Hiszpanii rozdzielając go na kilka lat pielgrzymki, inni wybierają tylko kawałek drogi poświęcając go w konkretnej intencji. Aby pielgrzymka była ważna należy przejść minimum 150 km pieszo lub przejechać 200 km konno czy rowerem.

Każda z osób podejmujących pielgrzymkę może otrzymać przewodnik pielgrzyma oraz legitymację uprawniającą do noclegu w wyznaczonych miejscach. Pielgrzymi korzystają z noclegów głównie w klasztorach lub domach parafialnych. Obiekty te można wyszukać bez problemu na naszej mapie.

Zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra. Jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce.

Wirtualny spacer w 3D

Jasna Góra

Zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra. Jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce.

Historia

Św. Jakub Apostoł pochodził z rybackiej rodziny i był bratem innego z Apostołów – św. Jana Ewangelisty. W 44 r. na rozkaz Heroda został ścięty mieczem stając się jednym z pierwszych męczenników. Ciało świętego zaginęło na prawie 800 lat i dopiero w 813 r. jeden z pustelników – Pelayo – natrafił w hiszpańskiej Galicji na sarkofag, w którym zidentyfikowano zwłoki św. Jakuba. W miejscu tym wybudowano najpierw niewielką kaplicę, a później stojącą do dziś gotycką katedrę.

Początki pielgrzymowania do Santiago de Compostella sięgają IX w. Największe apogeum pielgrzymowania przypada na okres XIV i XV w. Wtedy też wyznaczono liczne dodatkowe odcinki szlaku oraz wybudowano infrastrukturę dla pątników m.in. miejsca noclegowe i kościoły. W Średniowieczu katedra w Santiago była tak samo popularna, jak Rzym czy Jerozolima. Tysiące pątników wędrowało do Santiago, aby uprosić łaski zdrowia lub podziękować za otrzymane dary. Pielgrzymkę rozpoczynano zwyczajowo od progu własnego domu.

Trasę do katedry w Santiago przemierzały tak wybitne osobistości, jak Karol Wielki i Izabela Kastylijska, a także święci: św. Franciszek z Asyżu, św. Ignacy Loyola czy św. Elżbieta Portugalska. Dwukrotnie pielgrzymował nią Ojciec Święty Jan Paweł II.

W 1987 r. szlak został uznany za niezwykle wartościowy dla europejskiej kultury i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stał się on także pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym.

Drogi św. Jakuba w Polsce

Przez tereny Polski przebiega kilka odcinków szlaku:

  • Dolnośląska Droga św. Jakuba,
  • Wielkopolska Droga św. Jakuba,
  • Sudecka Droga św. Jakuba,
  • Camino Polaco,
  • Małopolska Droga św. Jakuba,
  • Via Regia,
  • Pomorska Droga św. Jakuba,
  • Nyska Droga św. Jakuba,
  • Miedziana Droga św. Jakuba,
  • Ślężańska Droga św. Jakuba,
  • Żytawska Droga św. Jakuba,
  • Beskidzka Droga św. Jakuba.
Powody, dla których główne trasy przebiegu szlaku przez Polskę zostały opracowane w konwencji turystycznego szlaku samochodowego omówiliśmy w karcie „Europejskie Szlaki Kulturowe”.
Przypominamy w skrócie: chcieliśmy pokazać, że planując podróż do miejsca docelowego pobytu na wczasach nie musicie kierować się wyłącznie kryterium „najkrótszej” lub „najszybszej” drogi. Okazuje się bowiem, że prastare szlaki kulturowe pokrywają się w znacznym stopniu z dzisiejszą siecią infrastruktury dróg samochodowych. Zatem macie szansę tak zaplanować przejazd, żeby standardowy tranzyt zamienił się w ciekawe przeżycie, z wzruszeniami i emocjami jakie często towarzyszą oglądaniu miejsc kulturowych.

Trasę Drogi św. Jakuba możemy także przemierzyć samochodem, decydując się na odwiedzenie ważnych dla kultury chrześcijańskiej miejsc. Takim miejscem jest niewątpliwie sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie na Dolnym Śląsku. Pierwsza świątynia w tym miejscu została być może wybudowana już w X w. z fundacji księżnej Dobrawy. Obecny, gotycki kościół pochodzi z II poł. XIV w. Znajdują się w nim relikwie świętego przywiezione z Rzymu. Na Dolnośląskiej Drodze św. Jakuba możemy zwiedzić także Sanktuarium Maryjne w Grodowcu.  W tym barokowym kościele zobaczyć można rzeźbę św. Jana Nepomucena z charakterystyczną jakubową muszlą. Na trasie Małopolskiej Drogi warto zobaczyć kościół św. Jakuba Starszego w Mogilnie. Ta gotycka budowla z XVI w. posiada 6 interesujących portali z okresu gotyku i baroku. Na zewnętrznym murze prezbiterium można zaś zobaczyć rzeźbę przedstawiającą patrona kościoła.

Wszystkie odcinki szlaku pełne są cennych zabytków sakralnych i nie tylko. Zachęcamy do zapoznania się z nimi na naszym portalu i wyruszenia na własną pielgrzymkę lub wycieczkę Drogą św. Jakuba.