Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne Polski. Dzięki map4u.pl zaplanujesz atrakcyjną podróż oraz zobaczysz ciekawe miejsca znajdujące się w pobliżu Twojego pobytu. Pobierzesz gotowe trasy wycieczek i darmowe przewodniki. Skorzystasz z wyszukiwarki zabytków.

Opis

W zaplanowaniu podróży pomoże Ci map4u.pl, najlepsza strona w kategorii „portale turystyczne”. Oferujemy multimedialne prezentacje, spacery i panoramy 3D, wirtualne wycieczki tematyczne. Posiadamy największą bazę obiektów turystycznych i katalogi zabytków. Nasza baza turystyczna ma swoje odzwierciedlenie w mapach wycieczek i wyszukiwarce ciekawych miejsc.

Na naszych stronach możesz wyszukać informacje na temat  znanych miejsc i obiektów, będących standardowymi punktami szkolnych i zorganizowanych wycieczek.

Wszyscy wiedzą, że w kategorii „ciekawe miejsca w Polsce” powinniśmy znać Zamek Królewski, Zamek na Wawelu, Zamek w Malborku, Starówkę w Gdańsku, Barbakan w Warszawie, Sukiennice w Krakowie, Kopalnię Soli w Wieliczce czy też zespół klasztorny Paulinów w Częstochowie, określany powszechnie nazwą Jasna Góra.

Nasza baza obiektów turystycznych pokazuje iż w Polsce znajduje się wiele wspaniałych miejsc, rzadziej odwiedzanych.

Poniżej proponujemy miejsca może mniej eksploatowane przez turystów ale będące niewątpliwą atrakcją turystyczną pod każdym względem.

Jeśli nie odwiedzicie ich docelowo, warto zmodyfikować trasy swoich przejazdów i zajrzeć do polecanych atrakcji turystycznych. Oferta zwiedzania proponowanych, zabytkowych obiektów architektonicznych, jest idealna na wiosenne weekendy i jesienne wypady.

Zespół pałacowy w Mosznej

Pałac w Mosznej przypomina zamek z baśni Disneya. Pochodzi z przełomu XIX i XX w., wzniesiony został dla przemysłowca Franza von Thiele-Wincklera. Ma 365 sal, tyle ile dni w roku, i 99 wież, gdyż tyle majątków posiadał właściciel. Część pałacu zajmuje Centrum Terapii Nerwic, resztę można zwiedzać. Są też pokoje gościnne, które podobno nawiedza duch białej damy. Goście hotelu mogą skorzystać z oferty odnowy biologicznej w postaci zabiegów fizyko i hydroterapeutycznych. Zamek otoczony jest przepięknym 200-u hektarowym parkiem.

Moszna. Pałac

Moszna. Pałac (fot. Marek i Ewa Wojciechowscy)

Zespół zamku Czocha w Suchej

Zamek wybudowany został na przełomie XIII i XIV w. jako twierdza obronna. Za jego fundatora uważa się króla Czech Wacława II lub któregoś z książąt świdnicko-jaworskich. Uważany jest za jeden z najciekawszych zamków śląskich. Do zwiedzania udostępnione są zarówno rozległy dziedziniec, jak i wyposażone wnętrza: Sala Rycerska, Sala Marmurowa, jadalnia, książęca komnata, garderoba i łazienka.W podziemiach zamku schowana jest izba tortur. Goście hotelowi mogą skorzystać z noclegu w zabytkowej książęcej sypialni, w dawnym łożu śmierci z zapadnią. Specjalne atrakcje proponowane przez właścicieli to: średniowieczna uczta i pokazy walk rycerskich.

Leśna. Zamek Czocha, XIII w.

Leśna. Zamek Czocha, XIII w. (fot. Marek i Ewa Wojciechowscy)

Zespół rezydencjonalny w Wałbrzychu, zamek Stary Książ

Zamek Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Położony jest na obrzeżach Wałbrzycha, na trasie „Szlaku Zamków Piastowskich”. Turyści mogą zwiedzić wyposażone zamkowe wnętrza, takie jak: Sala Maksymiliana, Salon Chiński, Salon Włoski, Salon Zielony i Hall Myśliwski. Z należącej do zamku wysokiej na 48 m wieży głównej można podziwiać widok na okolicę – masyw Ślęży i Góry Sowie. W otoczeniu parku znajdują się piękne i zadbane ogrody w stylu francuskim, a także restauracja i stadnina koni.

Wałbrzych. Zamek Książ, XIII w.

Wałbrzych. Zamek Książ, XIII w. (fot. Marek i Ewa Wojciechowscy)

Zespół zamkowy z kościołem pw. św. Jadwigi w Brzegu

Zamek ten nazywany jest „śląskim Wawelem”. Zamek miał nie tylko stać się wizytówką właścicieli, ale został także tak zaplanowany by przetrwał ewentualne zagrożenie tureckie

Obecnie w zamku mieści się Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, które organizuje stałe i cykliczne wystawy. Zamek Piastów Śląskich w Brzegu została laureatem plebiscytu magazynu National Geographic Traveler „7 Nowych Cudów Polski 2013”.

Brzeg. Zamek

Brzeg. Zamek (fot. Piotr Wojtaszek)

Zespół pałacowy w Pszczynie

Zamek jest jednym z najcenniejszych muzeów – rezydencji w kraju. Budynek pochodzący z XV w. był wielokrotnie przebudowywany. Ostatnia przebudowa – w stylu neobarokowym – została przeprowadzona w latach 1870–1876 wg projektu wybitnego francuskiego architekta Aleksandra Hipolita Destailleura. Obecny kształt zamku i rozległego założenia ogrodowo-krajobrazowego jest wynikiem przebudowy dokonanej przez księcia Hansa Heinricha XI w II poł. XIX w. Zamek otacza 156-hektarowy Zabytkowy Park Pszczyński obejmujący Park Zamkowy, Park „Zwierzyniec”, czyli Dziką Promenadę oraz Park Dworcowy.

Pszczyna. Pałac w Pszczynie

Pszczyna. Pałac w Pszczynie (fot. Marek i Ewa Wojciechowscy)

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu

Dawna twierdza krzyżacka, stała się sławną dzięki zainicjowaniu w 1977 roku, pierwszego w Polsce, nowożytnego turnieju rycerskiego. Coroczny „Wielki Turniej Rycerski” oraz „Golubski Hubertus” mają zasięg i rangę ogólnopolską.

Dla zwiedzających udostępniono: muzeum etnograficzne, dziedziniec, piwnice, palenisko hipokaustum, izbę tortur, końskie schody, loch głodowy, celę pokutniczą, refektarz, kaplicę, infirmerię oraz kapitularz. Na zamku można również skorzystać z pokoi gościnnych oraz z restauracji.

Golub-Dobrzyń. Zamek, XIV w.

Golub-Dobrzyń. Zamek, XIV w. (fot. Łukasz Konieczny)

Zespół zamkowo-katedralny w Kwidzyniu

Atrakcjami zamku są dwie wieże – studzienna oraz gdanisko. Ta druga jest najbardziej charakterystycznym elementem zamku. Wieża połączona jest z bryłą zamku 54 metrowym gankiem wspartym na pięciu wielkich arkadowych kolumnach. Ta monumentalna architektura to po prostu ogromna latryna odprowadzająca nieczystości. Gdanisko w Kwidzynie jest najładniejszą średniowieczną latryną w Polsce. I największą w Europie dzięki długości kładki prowadzącej do gdaniska.

Kwidzyn. Zamek, XIV w.

Kwidzyn. Zamek, XIV w. (fot. Marek i Ewa Wojciechowscy)

Zamek „Dunajec” w Niedzicy

Zamek w Niedzicy to jedyna tak świetnie zachowana warownia górska w Polsce. Pomimo upływu lat, można nadal zwiedzać zamek górny i zamek średni, natomiast w części dolnej znajdują się pokoje gościnne. Z dwóch tarasów widokowych rozciąga wspaniały widok na okolicę: Pieniny, zaporę, zamek czorsztyński a nawet Tatry.

Zamek leży nad sztucznym Jeziorem Czorsztyńskim.

Niedzica. Zamek Dunajec, XIV w.

Niedzica. Zamek Dunajec, XIV w. (fot. Marek i Ewa Wojciechowscy)

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu

Sanktuarium maryjne ukończono w 2004 roku. Cały obiekt promieniuje przepychem: okna pozłacano w Holandii, marmury na mozaikę posadzki sprowadzono z Indii i Brazylii, gigantyczny dzwon odlano we Włoszech. Licheńska bazylika jest dłuższa niż Sagrada Família, szersza niż Notre Dame, ma większą średnicę niż kopuła Hagii Sophii w Stambule, wieża jest o 8,5 m wyższa od krzyża na kopule watykańskiej Bazyliki św. Piotra.

Stary Licheń. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski

Stary Licheń. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski (fot. Łukasz Konieczny)

Twierdza Srebrna Góra

Usytuowana w Górach Stołowych twierdza jest jest największą górską twierdzą w Europie. Położona na szczycie wzgórza na wysokości ponad 600 m n.p.m. góruje ponad szlakami i jest widoczna z daleka. Wraz z twierdzami w Nysie, Kłodzku i Świdnicy stanowiła pas obronny Kotliny Kłodzkiej oraz pasa sudeckiego.

Do czasów obecnych zachował się niemal całkowicie nie zmieniony zwarty zespół fortyfikacji. Odwiedzających turystów zachwyca wielkość budowli. Całość zabudowań pokrywa bowiem 3 km2 powierzchni i posiada 350 pomieszczeń.

Srebrna Góra. Twierdza

Srebrna Góra. Twierdza (fot. Kacper Dondziak)

Fabryka Ludwika Geyera „Biała Fabryka”

W najstarszej łódzkiej fabryce mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa. W ramach stałych wystaw obejrzeć można unikalne narzędzia i maszyny włókiennicze oraz rekonstrukcję tkalni z przełomu XIX/XX w.

Na tyłach muzeum funkcjonuje Skansen. Jego wyjątkowość polega na tym, że jest to jedyny w Polsce skansen poświęcony miejskiej architekturze drewnianej. Nazwa „Biała Fabryka” została nadana budynkowi ze względu na charakterystyczny jasny tynk.

Łódź. Fabryka Ludwika Geyera „Biała Fabryka” (obecnie Centralne Muzeum Włókiennictwa)

Łódź. Fabryka Ludwika Geyera „Biała Fabryka” (fot. Joanna Parzybut)

Tyskie Browarium

Szczególną atrakcją łączącą muzealnictwo z działającą produkcją jest Tyskie Browarium. Jest to największa w Polsce ekspozycja dedykowana piwowarstwu. Na turystów czekają zabytkowe obiekty Tyskich Browarów Książęcych z czynną warzelnią z 1915 r.

Można tutaj obserwować faktyczny proces produkcji piwa, zobaczyć na żywo, jak się waży piwo, spróbować go prosto z beczki, obejrzeć trójwymiarowy film o historii książęcego browaru, wysłać kartkę do przyjaciół z wnętrza wielkiej beczki.

Tychy. Muzeum Piwowarstwa w Tychach. Oryginalne wyposażenie fabryczne z XIX wieku

Tychy. Muzeum Piwowarstwa w Tychach. (fot. Piotr Wojtaszek)

Planując wykorzystanie swoich wyjazdów turystycznych, warto uwzględnić obiekty wpisane na listę UNESCO, które nie wszystkie są powszechnie znane.
Zobacz naszą kartę: Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Warto też uwzględnić odwiedziny w pobliskim parku narodowym lub parku krajobrazowym.
Zobacz naszą kartę: Parki Narodowe Polski

Przedwodniki turystyczne w PDF

Zwykłe przewodniki turystyczne bombardują nas kilkusetstronicowymi opracowaniami, z których trudno wyłowić te najatrakcyjniejsze miejsca. Dlatego często przejeżdżamy nieświadomie obok prawdziwych perełek zabytków naszej historii lub piękna rodzimej przyrody. Nie mając inspiracji do ich zwiedzania.

Chcąc dostarczyć skomasowanej wiedzy o regionalnych atrakcjach turystycznych zainicjowaliśmy nową serię przewodników turystycznych rozpowszechnianych za darmo w formacie PDF pod ogólnym hasłem „Atrakcje turystyczne Polski”.

Po regionalnym katalogu „Zamki i pałace Górnego Śląska", ukazało się kolejne wydawnictwo „Atrakcje turystyczne regionu łódzkiego” które można również pobrać z naszych stron.