Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Park Narodowy Bory Tucholskie

Park Narodowy Bory Tucholskie utworzono w celu ochrony krajobrazu sandrowego. Jego gęste sosnowe lasy, urozmaicony polodowcowy krajobraz, wielość gatunków fauny i flory stwarza go świetnym miejscem wypoczynku miłośników przyrody.

Powierzchnia: 4 604 ha

Opis

Park Narodowy Bory Tucholskie istnieje od 1996 r. i chroni niewielki, jednak niezwykle ciekawy i ważny obszar 4798 ha lasów. Tereny parku mają na celu przede wszystkim ochronę krajobrazu sandrowo-pojeziernego wraz z jego unikatowym ekosystemem i jeziorami lobeliowymi i ramienicowymi. Krajobraz ten jest unikalny na skalę Europy.

Obszar w parku w większości pokrywają lasy i jeziora. Lasy są w większości zdominowane przez sosnę, w mniejszym stopniu rosną tu dęby, lipy i buki. W parku występuje 17 jezior, w tym 8 jezior rynnowych połączonych ze sobą i tworzących Strugę Siedmiu Jezior o długości 13 km.

Park pełen jest różnorodnych gatunków roślin i zwierząt, wśród których licznie występują rośliny reliktowe. Można tu zobaczyć na przykład turzycę dziubkowatą, poryblin jeziorny, jeżogłówkę pokrewną czy zimoziół północny. Nad brzegami jezior można spotkać też rosiczki.

Wśród zwierząt zamieszkujących park są zamieszkujące lasy dziki, jelenie i sarny oraz okupujące tereny nad brzegami rzek i jezior wydry oraz bobry. Dla turystów atrakcyjny jest także świat ptaków, których żyje w Borach Tucholskich ponad 140 gatunków. Do ciekawszych spotykanych w parku ptaków możemy zaliczyć bielika, puchacza, zimorodka czy żurawia. Spacerując po parku należy uważać na występującą w nim żmiję zygzakowatą, której ukąszenie jest niebezpieczne dla człowieka.

Park można zwiedzać korzystając z czterech szlaków turystycznych oraz trzech ścieżek dydaktycznych. Przepływająca przez park rzeka Brda stanowi ciekawy szlak kajakowy. Nad jeziorem Charzykowskim znajduje się ośrodek i przystań żeglarska,