Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Tatrzański Park Narodowy

Powstanie Tatrzańskiego Parku Narodowego, który obejmuje część Podhala i cały obszar Tatr Polskich, związane jest bezpośrednio z turystyką na tym terenie. Pierwszy akt prawny zabraniający zabijania kozic i świstaków pochodził z 1868 r.

Powierzchnia: 21 246 ha

Opis

Tatrzański Park Narodowy istnieje od 1954 r., zaś od 1992 r. jest wpisany (wspólnie z słowackim parkiem) na listę Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO. Ma powierzchnię ponad 21 tys. ha i obejmuje cały obszar Tatr znajdujących się w Polsce. Tatry są najwyższymi i najbardziej stromymi górami Polski. Krajobraz parku charakteryzują poszarpane skalne szczyty i granie, strome urwiska, głębokie doliny, cyrki lodowcowe, żleby, jeziora i wartko płynące potoki. Najwyższy szczyt tego pasma – Rysy – liczy sobie 2499 m wysokości n.p.m.

Roślinność Tatr występuje w układzie piętrowym. Najniższe piętra – regla dolnego i górnego porośnięte są lasami bukowymi, jodłowymi, limbą i brzozą karpacką. Powyżej wysokości 1500 m n.p.m. rozpościera się kosodrzewina, która zabezpiecza zbocza gór przed erozją. Następne piętro zaczyna się na wysokości 1800 m n.p.m. i zajmują je hale. Od 2300 m n.p.m. roślinność prawie w ogóle nie występuje, są prawie nagie skały. Flora Tatr składa się z ok. 1000 gatunków, z których aż 200 występuje tylko w tym regionie. Są to takie charakterystyczne gatunki jak wierzchlina granitowa, skalnica tatrzańska czy szafran spiski.

Ciekawa i nietypowa jest także fauna Tatr. Żyją tu zwierzęta charakterystyczne dla regionów wysokogórskich np. kozice, świstaki i polniki tatrzańskie. Ptaki Tatr reprezentowane są przez orła przedniego, orlika krzykliwego, puchacza, a także gatunki alpejskie – pomurnika, świergotka górskiego i płochacza halnego.

W parku jest kilka szlaków przeznaczonych turystyki pieszej o łącznej długości 275 km. Szlaki są zróżnicowane ze względu na stopień trudności – od łatwych, po takie przeznaczone dla wprawnych turystów. Wybierając się na wycieczkę w Tatry warto zapoznać się z opisem szlaków, gdyż niektóre z nich są jednokierunkowe. W okresie zimowym Tatry są dobrym miejscem dla narciarzy. Wyznaczone są trasy zjazdowe Dolinie Bystrej, Dolinie Chochołowskiej oraz na Hali Gąsiennicowej. Tatry są ciekawe nie tylko ze względu na góry, ale także jako ostoja góralskiej tradycji. Można tu posłuchać góralskiej muzyki czy spróbować oscypków i bryndzy.