Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Roztoczański Park Narodowy

W 1974 r. z jedenastu rezerwatów utworzono Roztoczański Park Narodowy. Ochronie podlegają tutaj przede wszystkim lasy bukowo-jodłowe charakterystyczne dla Roztocza i dolnego rygla Karpat. Rozdziela on działy wodne Bałtyku i Morza Czarnego.

Powierzchnia: 9 154 ha

Opis

Roztoczański Park Narodowy istnieje od 1974 r. Nazwa parku pochodzi od słowa roztaczać, co w gwarze oznacza rozdzielać. Park bowiem rozdziela zlewiska Morza Bałtyckiego i Czarnego. Ma on kształt łuku o długości 110 km i powierzchni 8,5 tys. ha.

Tereny Roztocza zbudowane są z pochodzących sprzed 100 mln lat temu skał. Krajobraz parku charakteryzują też powstałe w trzeciorzędzie uskoki tektoniczne, które utworzyły niewielkie wodospady. Największą rzeką przepływającą przez park jest Wieprz.

Teren parku porośnięty jest w 95% lasami, wśród których najpopularniejsze są buczyny karpackie, bory sosnowe i jodłowe. Poza drzewami w parku rośnie 750 gatunków roślin naczyniowych. Szczególnie ciekawe są rośliny typowo górskie, takie jak tojad dzióbaty, czosnek niedźwiedzi czy groszek wschodniokarpacki.

Faunę parku tworzy między innymi 210 gatunków ptaków, wśród których na uwagę zasługują bocian czarny, orlik krzykliwy czy dzięcioł białogrzbiety. Ssakami zamieszkującymi park są np. bobry, rysie, a także sprowadzone tu w 1982 r. koniki polskie.

Przez park przebiega siedem pieszych szlaków turystycznych oraz sześć rowerowych. Istnieje także możliwość spływu kajakowego po Wieprzu. Teren parku jest też łatwo dostępny do zwiedzania samochodem. Za bazę wypadową najlepiej obrać sobie Zwierzyniec, gdzie swój początek mają cztery szlaki i znajduje się siedziba dyrekcji parku.