Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Kampinoski Park Narodowy

Puszcza chroniona na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego zwana jest "zielonymi płucami Warszawy". Jej teren wydzielony jest od północy Wisłą, od zachodu Bzurą, a od południa terenami rolniczymi, na wschodzie puszcza dochodzi do Stolicy.

Powierzchnia: 37 611 ha

Opis

Kampinoski Park Narodowy powstał w 1959 r. w celu ochrony pozostałości dawnej Puszczy Mazowieckiej. Park należy do sieci Natura 2000, jest też Rezerwat Biosfery UNESCO. Park znajduje się w centrum Polski, w niewielkiej odległości od Warszawy, przez co określany jest często jako „płuca stolicy”. Symbolem parku jest łoś – największy ssak żyjący na tym obszarze.

Teren parku w ponad 70% porośnięty jest przez lasy, wśród których dominują bory mieszane.

Park posiada także unikalne zespoły wydm śródlądowych, które powstały podczas ostatniego zlodowacenia. Dwa największe pasma wydmowe mają długość 35 i 21 km oraz szerokość od 1,5 do 5 km. Innym charakterystycznym elementem krajobrazu są tereny bagienne powstałe w korytach Prawisły i porośnięte przez bagienne lasy olchowe i brzozowe. Niestety tereny te są stopniowo osuszane, co prowadzi do zanikania kolejnych gatunków roślinnych.

Ze  względu na dużą różnorodność rzeźby terenu, gleby i roślinności park stanowi ostoję dla 16 tys. gatunków zwierząt. Na terenie parku żyje wiele dużych ssaków. Część z nich zaniknęła z tych obszarów na skutek polowań w XIX w. i została ponownie wprowadzona na te tereny przez człowieka po utworzeniu parku. Zarówno łosie, bobry, jak i rysie przyjęły się w kampinoskich lasach i możemy znowu cieszyć się ich obecnością. Obecnie żyje w parku około 120 łosi i 80 bobrów. Oprócz wymienionych możemy spotkać także inne duże ssaki, takie jak sarny, dziki, lisy czy jelenie. Bogaty jest także świat niewielkich gryzoni i nietoperzy. Na terenie puszczy spotyka się także rzadkie gatunki ptaków np. żurawie, bociany czarne czy sowy białe.

Na terenie Puszczy Kampinoskiej występuje 1370 gatunków roślin naczyniowych, z czego większość stanowią rośliny nasienne. Szczególną atrakcją parku jest występowanie tu brzozy czarnej, uważanej za polski endemit oraz ziomioła północy i rozmarynka leśnego, które są reliktami okresu polodowcowego.

Kampinoski PN oferuje liczną sieć szlaków turystycznych: zarówno pieszych, jak i rowerowych. Do przejścia jest około 350 km tras, zaś do przejechania na rowerze ponad 200 km. Na terenie parku i w jego okolicy rozmieszczonych jest też kilkanaście gospodarstw agroturystycznych, z których można skorzystać planując kilkudniowe zwiedzanie parku. Do parku można dojechać korzystając z zabytkowej kolejki wąskotorowej z Sochaczewa.