Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Park Narodowy Ujście Warty

Park Narodowy Ujście Warty jest najmłodszym w Polsce, powstał w 2001 r. Obejmuje on ochroną miejsce ujścia Warty do Odry. Jego charakterystyczny krajobraz to tereny zalewowe, podmokłe łąki i sieć rowów i cieków. Najcenniejszy jest tutejszy świat ptaków.

Powierzchnia: 8 277 ha

Opis

Park Narodowy „Ujście Warty” istnieje od 2001 r. chroniąc okolicę, gdzie Warta wpada do Odry. Jego powierzchnia wynosi 10, 5 tys. ha zachodniej Polski. Park pokrywają głównie podmokłe łąki i turzycowiska, wierzbowe zarośla, a także łany manny i mozgi. Krajobraz, flora i fauna parku są ściśle związane z występującymi na terenie wodami. Duże wahania poziomu wód sprawiają, że tereny parku są często zalewane.

Głównym i najbardziej atrakcyjnym elementem fauny parku są ptaki. Występuje tu ok. 250 gatunków, wśród których 174 są gatunkami lęgowymi. Są to np. sieweczka rzeczna, czajka, szczudłak, rybitwy, chruściele czy perkozy. Na wodzie można zobaczyć kilka gatunków kaczek, takich jak krzyżówka, cyraneczka, cyranka i płaskonos. Park jest także ważnym przystankiem dla wielu ptaków podczas migracji. Zatrzymują się tu w czasie swoich wędrówek np. gęsi zbożowe i białoczelne, czaple modronose czy bernikle. Ssaki reprezentowane są przez 38 różnych gatunków, wśród których przeważają ziemno-wodne, m.in. wydry czy bobry. Lasy zamieszkiwane są przez sarny, dziki, piżmaki, norki lub kuny. Atrakcją parku może być także występowanie rzadkiego zębiełka karliczka.

Warta obfituje w wiele gatunków ryb. Dawniej rybołówstwo było głównym zajęciem miejscowej ludności. Niestety pod wpływem działań człowieka część gatunków zaniknęło z terenów parku, jednak nadal możemy tu zobaczyć ich aż 35. Są to m.in. szczupaki, sandacze, węgorze oraz kapie.

Świat roślin w parku zdominowany jest głównie przez trawiaste szuwary porośnięte przez mannę mielec lub mozgi trzcinowe, a także zarośla wierzbowe. W okolicy parku można spotkać murawy kserotermiczne – łąki z roślinnością stepową południowo-wschodniej Polski.

Park jest całkowicie zamknięty dla samochodów. Można zwiedzać go korzystając ze szlaków pieszych i rowerowych. Ze względu na zmiany w poziomie wody zdarza się, że niektóre szlaki mogą być niedostępne, dlatego warto przed przyjazdem upewnić się w tym temacie u dyrekcji parku.