Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Poleski Park Narodowy

Poleski Park Narodowy obejmuje tereny wybitnie równinne. Na terenie tym znajduje się duża ilość najróżniejszych zbiorników wodnych (m.in. torfianek, stawów i sadzawek). Wyjątkowym zwierzęciem zamieszkującym te tereny jest żółw błotny.

Powierzchnia: 10 766 ha

Opis

Poleski Park Narodowy powołany został w 1990 r. Swoim zasięgiem obejmuje liczne równiny znajdujące się na Polesiu. Tereny te zbudowane są w dużej mierze z osadów organicznych, takich jak torfy i mursze. W parku zlokalizowane są też złoża węgla kamiennego pochodzące z okresu karbonu, które jednak ze względu na swoje głębokie położenie nie są eksploatowane.

Teren parku porośnięty jest lasami w 50%. Najpowszechniejsze są lasy brzozowe, sosnowe oraz olchowe. Oprócz lasów w parku występują torfowiska porośnięte mszakami, których w parku można spotkać aż 120 różnych gatunków. Ciekawostką jest występowanie na nich roślin owadożernych m.in. trzech gatunków rosiczki. W parku występuje w sumie ponad 1000 różnych gatunków roślin naczyniowych, z których część jest widoczną pozostałością po epoce lodowcowej. Są to np. brzoza niska, wierzba lapońska i borówkolistna oraz turzyca torfowa.

Zwierzęta reprezentowane są przez ok. 200 gatunków ptaków, 48 gatunków ssaków oraz 20 gatunków gadów i płazów. W wodach parku żyje też 21 gatunków ryb. Spośród ptaków występują tu przede wszystkim żurawie, które są symbolem parku, a także: perkozy dwuczubowe, bieliki, wodniczki, gęsi gęgawy, czaple siwe i kormorany. Charakterystyczne dla parku jest występowanie ssaków związanych z wodą: wydr, piżmaków i bobrów. W lasach możemy spotkać typowe dla polskich parków narodowych lisy, dziki, sarny, jeleni lub łosie. Bardzo licznie reprezentowana w lasach jest sarna, która występuje w ilości ponad 800 osobników. W parku występuje też rzadki w Polsce żółw błotny.

Turyści mogą zwiedzać park korzystając z jednego z sześciu wyznaczonych szlaków turystycznych, szlaku rowerowego (istnieje możliwość wypożyczenia rowerów w Urszulinie) i konnego. Osoby pragnące podczas wycieczki lepiej zapoznać się z walorami parku mogą skorzystać ze ścieżek edukacyjnych, które poprowadzą przez najciekawsze ekosystemy parku. Na ścieżkach ustawione są tablice informacyjne, punkty widokowe oraz kładki umożliwiające przejście terenów podmokłych. Na terenie parku można skorzystać z noclegu na polu namiotowym, w pobliżu zaś znajduje się szereg gospodarstw agroturystycznych i pensjonatów.