Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Park Narodowy Gór Stołowych

Głównym skarbem Parku Narodowego Gór Stołowych są formy skalne. Krajobraz urozmaicony jest tutaj formami skalnymi, które budzą skojarzenia z postaciami i zwierzętami, są one jednak świadkiem historii geologicznej, nie wytworem człowieka.

Powierzchnia: 6 779 ha

Opis

Park Narodowy Gór Stołowych istnieje od 1993 r. Główną atrakcją parku Gór Stołowych nie jest przyroda ożywiona, a ciekawe formy skalne. Krajobraz gór stołowych ukształtował się w okresie fałdowań alpejskich. Ok. 100 mln lat temu tereny te pokrywało morze, z dna którego osadzały się warstwy piaskowców. Z czasem osadzone piaski zaczęły wynurzać na skutek ruchów tektonicznych z okresu trzeciorzędu. Góry te są wyjątkowe pod względem pochodzenia w skali europejskiej.

Park Narodowy Gór Stołowych (1 min)

Najciekawszym regionem parku jest obszar Szczelińca, Skalniaka oraz Błędne Skały.

Krajobraz parku pełen jest rzeźb skalnych, labiryntów, jaskini i urwisk. Często przypominają one swoim kształtem zwierzęta czy postaci ludzkie. Na skutek wietrzenia uformowały się także tzw. grzyby skalne, gdzie mniejsza skała podtrzymuje większą.

Roślinność Gór Stołowych tworzy zbiorowiska podobne do afrykańskich ekosystemów. Między innymi występują tu skupiska storczyków lub pełnika europejskiego.

Faunę parku tworzą zwierzęta typowe dla obszarów górskich. Występują tu jelenie, sarny, dziki, lisy oraz wiewiórki. Labirynty i szczeliny skalne upodobały sobie w szczególności nietoperze, puchacze i pustółki. Ptaki reprezentowane są także przez orzechówki, krzyżodzioby czy dzięcioły oraz rzadziej spotykane jarząbki czy sóweczki.

Park można zwiedzać na wiele sposobów: pieszo, na rowerze, a zimą na nartach. Skały Gór Stołowych doskonale nadają się do wspinaczki, która dozwolona jest w wybranych obszarach parku. Dodatkową atrakcją parku może być także zlokalizowane przy siedzibie dyrekcji Muzeum Żaby. W swoich zbiorach posiada ono kolekcję przedmiotów codziennego użytku związanych z wizerunkiem tych płazów.