Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Słowiński Park Narodowy

Park znajdujący się nad morzem, należy do unikalnej listy 300 Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO. Największą atrakcją parku są ruchome wydmy, niedaleko Łeby. Jego nazwa pochodzi od spokrewnionych z Kaszubami – Słowińców.

Powierzchnia: 27 943 ha

Opis

Słowiński Park Narodowy utworzony został w 1967 r. na terenie województwa pomorskiego. Od 1977 r. jest wpisany na listę Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO. Obszar parku wynosi 32 744 ha i jest to jeden z największych parków na świecie. Celem parku jest ochrona przede wszystkim nadmorskiego pasa mierzei tzw. Mierzei Gardneńsko-Łebskiej z unikatowymi na skalę europejską ruchomymi wydmami. Wydmy w parku można podzielić na szare i białe. Pierwsze z nich są starsze i porośnięte roślinami. Wydmy białe, określane też jako pustynne są prawie w ogóle nie pokryte roślinnością, która nie utrzymuje się na ciągle przemieszczającym się piasku. Wydmy przesuwają się bowiem średnio o 4,7 m rocznie.

Dla krajobrazu Słowińskiego PN charakterystyczne są też płytkie (od 0.7 do 1,6 m) i rozległe jeziora. Największymi z nich są Łebsko i Gardno. Jeziora te są efektem oddzielania się zatok od Bałtyku.

Roślinność parku tworzy 920 gatunków roślin naczyniowych, 165 gatunków mszaków oraz liczne glony i grzyby. W zależności od miejsca możemy tu spotkać honkeinę piaskową, rukwiel nadmorską, piaskownicę zwyczajną czy turzycę piaskową. Zdarza się także zobaczyć atrakcyjnego i mało popularnego mikołajka nadmorskiego.

Bardzo bogato reprezentowany jest w parku świat ptaków. Żyje ich tu 180 gatunków, z czego najczęstsze są ptaki wodne i błotne. Możemy tu spotkać m.in. mewy, kaczki, perkozy, łyski czy łabędzie. Oprócz ptaków morskich występują tu także ptaki drapieżne: myszołowy, jastrzębie, kruki czy bieliki. W wodach parku żyją zarówno ryby słodko-, jak i słonowodne. Są to takie gatunki jak leszcze, okonie, płocie, sandacze czy dorsz, śledź i belona. Za zgodą dyrekcji parku istnieje możliwość rybołówstwa.

Na terenie parku wytyczono pięć głównych szlaków pieszych, w tym dwa (czerwony i żółty) prowadzą przez całą szerokość parku. Dodatkową atrakcją dla odwiedzających park stanowi Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.